Dr. Alp OKUTUCU

Fibroblast

Fibroblast, bağ dokunun temel hücreleridir ve vücutta oldukça önemli görevleri vardır.
Image

Fibroblast Nedir?

Fibroblast, bağ dokunun temel hücreleridir ve vücutta oldukça önemli görevleri vardır. Fibroblastların en önemli görevi, cilt için son derece önemli olan, cilde parlaklık ve eseklik sağlayan kollajen ve elastin üretiminin sağlanmasıdır. Ayrıca, ciltte herhangi bir hasar meydana geldiğinde, organizmanın yara tedavi sistemini harekete geçirmekle görevlidirler.

Fibroblast Tedavisi Nedir?

Organizmada bulunan fibroblastlar, zaman içerisinde elastin ve kollajen üretme yeteneklerini kaybederler. Özellikle cildin güneşe maruz kalan bölgelerindeki fibroblastlar zamanla bozulur ve sayıları azalır. Cildin esnekliği kaybolur, kırışıklıklar oluşarak, çökme ve sarkma gibi durumlar gözlenir. Bu etkiler, kişinin kendisinden alınan dokudan elde edilen fibroblastlar ile tedavi edilir.

Fibroblast Tedavisinin Avantajları Nedir?

Fibroblastlar, kişinin kendi dokusundan elde edilen hücreler olduğundan dolayı doğal bir uygulamadır ve uygulandığında doğal bir görünüm sağlarlar. Kişinin kendi dokusundan elde edilen hücreler olduğundan dolayı herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmazlar.

Etki süresi ve kalıcılığı diğer uygulamalara oranla yüksektir.

Fibroblast tedavisi uzun sürelidir. Fakat bu süre, kişinin yaşam kalitesi, sigara ve alkol kullanımı, stres unsurları, cilt yapısı, su tüketimi, yaşı, genetik yapısı, mimik yapısı ve UV gibi dış etkenlerden etkilenir. Karsinojenik değildir. Toksik değildir. Teratojenik değildir. Alerjik değildir.

Fibroblast Tedavisinin Kullanıldığı Alanlar Nedir?

Fibroblastlar, estetik amaçlı olarak dudak dolgunlaştırmada, dudak üstü çizgilerin tedavisinde, çukurluklarda, kırışıklık tedavisinde, cilt çatlaklarında (strech mark), kaza ya da doğum sonrası meydana gelen doku kayıplarında, kronik ülserlere bağlı olarak kapanmayan yaralarda, sivilce ve suçiçeği izleri gibi pek çok alanda kullanılan bir tedavi yöntemidir.

 

Cilde enjekte edilen genç ve taze fibroblastlar, uygulandıkları bölgede kollajen ve elastin üretimine başlarlar. Ciltte güçlü bir yaşlanma karşıtı etki göstererek cildi sıkılaştırıp, gençleştirirler.

Fibroblastlar Nasıl Uygulanır?

Fibroblast üretimi için, biyopsi alınacak bölgenin lokal ve topikal olarak anestetik bir krem ile anestezisi sağlanır. Hastanın kulak arkasından ya da güneş görmeyen bir bölge olan kol içinden steril şartlar altında 4 mm’likpunch biyopsi ile doku biyopsisi alınır. Alınan doku, cGMP laboratuvarlarımızda özel işlemlere tabi tutulur ve fibroblast üretimine başlanır. Yaklaşık 4 hafta sonunda hücreler uygulamaya hazır hale gelir. Uygulama için hücreler, soğuk zincir yolu ile ilgili hekime ulaştırılır. Fibroblast tedavisi 4-6 hafta aralıklarla 3 kez tekrarlanır.

Uygulama Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Uygulamanın erken dönemlerinde güneşlenmek ya da bronzlaşmak hasarlı bölgelerde zararlı etkilere neden olabilir. Bu nedenle, erken dönemde güneşte yanmaktan ve bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır.

Gündüz şartlarında güneş koruyucu kremlerle ve geniş kenarlı şapkalarla güneşten korunulmalıdır.

Uygulamaya bağlı travmatik etkiyi azaltmak için buz aküsü yardımıyla soğuk kompres yapılabilir.

Etkisi Ne Zaman Görülür?

Enjeksiyondan hemen sonra etkisini beklemek yanlıştır. Hücreler, elastin ve kollajen üretmeye başlayarak, cilt yavaş yavaş parlaklık ve esnekliğini kazanır. Kısaca 2. enjeksiyondan sonra iyileşme fark edilmeye başlar.

Ciltteki iyileşme enjeksiyondan sonra gözle görülür bir şekilde iyileşme başlar ve yerleştirilmiş fibroblastlar en az 4-5 yıl görevini yapar.

 

Fibroblast tedavisi, kişinin kendi hücreleri ile yapıldığından dolayı vücutta herhangi bir yan etki gözlenmez. Sadece geçici olarak ciltte şişlik, enjeksiyon bölgesinde morluk ve kızarıklık görülebilir. Hamilelikte kullanımı için henüz bir bildirim yapılmamıştır.