Dr. Alp OKUTUCU

Renkli Gözlüyseniz Dikkat!

Image

RENKLİ GÖZLÜYSENİZ DİKKAT !

     Aynanın karşına geçip gülümseyin. Göz çevresi kırışıklıklarınız ortaya çıktı mı? Peki gözleriniz renkli mi?

Kırışıklıklar, mimik kaslarının kullanımıyla cildimizde görülür. Her yaşta olurlar ancak ilerleyen yaşlarda kalıcı olmaya başlarlar ve giderek derinleşirler. İşte bu aşamada kırışıklıklar oturmadan ve derinleşmeden bazı önlemlerin alınması gerekir.

    Vücudumuzda bulunan tüm hücreler ve organlar  gibi cildimiz de yaşlanır. Doğduğumuz andan itibaren bu süreç işlemeye başlar. Cilt için ayrıca bu süreci hızlandıran bazı faktörler de söz konusudur. Güneş, çevresel hasarlara maruziyet, beslenme ve uyku düzeni bozuklukları gibi…Cildimiz elbette kendini yeniler, ne yazık ki bu yenilenme hızı 25-30 yaşlarından itibaren azalmaya başlar ve yaşlılık belirtileri görülür.

    Kazayağı olarak adlandırılan göz çevresi kırışıklıkları da özellikle açık tenli, açık renkli veya kızıl saçlı kişilerde erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Yaşlı-genç, kadın-erkek  her yaştan insanın karşılaşabileceği bir sorundur. 20’li yaşlardan itibaren görülmeye başlayabilir ve yaş almaya devam ettikçe de  sayısı, derinliği artar. Müdahale edilmediği taktirde de kalıcı hale gelebilirler.  

    Kazayağı kırışıklıklarının en büyük sebebinin güneşe maruz kalmak, yanlış ürünler kullanılması ve maalesef genetik yapımızla da ilgilidir. Cildimizin kuru olması, açık göz rengine sahip olmak göz çevresinde kırışıklık oluşumunda hazırlayıcı faktörlerdir. Çünkü açık ten ve renkli göz rengine sahip kişiler güneş ışınlarına daha duyarlıdır ve gözlerini korumak için daha fazla kısarlar.  İşte bu kısma hareketi bu kırışıklıkların oluşmasına; bu durumun devamlı olması ise, kazayağı çizgilerinin kalıcı olmasına sebep olmaktadır. Koyu ciltli kişilerin derisi ise özellikle yağlı cilde sahipse daha dayanıklıdır.

    Ayrıca karlı havalarda uzun süre bulunmak, uyuma pozisyonu da göz çevresi kırışıklıklarının oluşmasında etkili olabilmektedir. Korunmak için yapabileceğimiz en iyi şey  uygun ürünlerle göz çevresi bölgesindeki cildi nemli tutmak ve güneşten sakınmaktır.

 Öyleyse yapılması gereken nedir? 

    Öncelikle iyi beslenmeliyiz. Bol lifli gıdalar taze sebze çiğ olarak tüketmeliyiz. Gerçekten bol su içmeliyiz. Cildimizi dış etkilerden korumak için uygun nemlendirici ve güneş koruyucularını ihmal etmemeliyiz. Bu

Bu bağlamda CGF CD34+ tedavileri de hem kırışıklık hem de sarkma durumlarında  çok başarılıdır. Cilt altında bozulmuş olan elastin ve kollagenin onarımını kendi kök hücreleriyle yapılabilmesine imkân tanıyan bir tedavi şeklidir.